Mocny wzrost wyników finansowych BUMECH S.A.  

W pierwszym półroczu 2022 roku zysk brutto Grupy Kapitałowej Bumech S.A. wyniósł 186,4 mln złotych, przewyższając tym samym szacunki z lipca br.

Wyniki finansowe Grupy  z  pierwszego półrocza 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku wskazują na mocny blisko dziewięciokrotnykrotny wzrost wysokości zysku brutto. Dane opublikowane w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu za okres od 01 stycznia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku wyraźnie przewyższają szacunki z połowy roku i wskazują na solidne fundamenty funkcjonowania całej Grupy.

Przychody Grupy Kapitałowej Bumech S.A. ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosły blisko pół miliarda złotych – (469,8 mln złotych), co stanowi blisko dwuipółkrotny wzrost, rok do roku. Skonsolidowany wynik na działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł 197,1 mln złotych (wzrost ośmiokrotny, rok do roku), natomiast skonsolidowany wynik na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 251,2 mln złotych (wzrost ponad sześciokrotny).

 „Wyniki finansowe odzwierciedlają wzrosty w strategicznych obszarach naszej działalności. Ich motorem jest i długo będzie wydobycie i sprzedaż węgla, ale Grupa osiąga już i będzie osiągać coraz lepsze rezultaty w obszarach maszynowych czy usługowych. Przeprowadzone działania restrukturyzacyjne, konsolidacja Grupy, dywersyfikacja działalności, a także inwestycje mające na celu obniżenie kosztów produkcji przynoszą już efekty. Wykorzystujemy bezprecedensową koniunkturę w branży węglowej na stworzenie nowoczesnej Grupy, która w długoterminowej perspektywie zapewniać będzie inwestorom stabilne i bezpieczne zyski.”
– mówi Artur Siewierski, prezes zarządu Bumech S.A.

Wydarzenia geopolityczne ostatnich miesięcy wzmocniły znaczenie i rolę węgla w gospodarce Polski i Europy. Znacząco wzrósł popyt na surowiec generowany ze strony energetyki zawodowej i mniejszych odbiorców, którzy są głównymi klientami Grupy Kapitałowej Bumech S.A. W celu wykorzystania dobrej koniunktury na węgiel, we wchodzącej w skład Grup Kapitałowej Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia” zwiększono moce produkcyjne poprzez rozpoczęcie eksploatacji trzeciej ściany wydobywczej, co przełożyło się na zwiększenie przychodów. W 2022 roku kopalnia Silesia wzbogaciła swój park maszynowy m.in. o kolejny kompleks ścianowy, uzupełniający dotychczasowy park maszynowy, pozwoliło to na bardziej  sprawną i efektywną organizację wydobycia węgla.

Grupa Kapitałowa Bumech S.A. realizuje również inwestycje mające na celu redukcję kosztów wydobycia surowca w bliskiej i średniej perspektywie czasowej. Kluczową inwestycją w tym obszarze jest budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z metanu pochodzącego z kopalni „Silesia”. Budowa układów kogeneracyjnych umożliwi wykorzystanie gazu z odmetanowania kopalni, który stanowić będzie darmowe paliwo zasilające silniki kogeneracyjne. Umożliwi to pokrycie co najmniej połowy zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu oraz większość zapotrzebowania na energię cieplną. W celu wyeliminowania znaczących wydatków na poczet przetworzenia i utylizacji pozostałości poprodukcyjnych realizowana jest modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla. W wyniku tej modernizacji oraz w związku z uzyskaniem technologii i niezbędnych pozwoleń środowiskowych, możliwym stało się ich przetwarzanie we własnym zakresie. Odzyskany z mułów miał węglowy będzie stosowany jako dodatek do mieszanek energetycznych produkowanych przez kopalnię.

Grupa Kapitałowa Bumech S.A. podjęła również działania w kierunku zwiększenia ilości oferowanego dla rynku odbiorców z branży energetycznej węgla, poprzez zakup surowca poza granicami Polski. W tym celu w dniu 21 lipca 2022 roku Bumech S.A. zawarł ze spółką OT Logistics S.A. z siedzibą w Szczecinie umowę o współpracy strategicznej w zakresie importu węgla energetycznego. Na podstawie Umowy Bumech wesprze OTL w dokonaniu modernizacji suprastruktury i infrastruktury portowej (do obsługi transportu morskiego i kolejowego). Realizacja zaplanowanych inwestycji ma na celu zwiększenie możliwości przeładunkowych i ekspedycyjnych towarów masowych w porcie w Świnoujściu, a także poprawę efektywności operacji portowych. Główne założenia umowy to współfinansowanie modernizacji portowej infrastruktury kolejowej w celu zwiększenia możliwości portu w Świnoujściu w zakresie realizacji importu węgla energetycznego do Polski. Bumech zapewni środki finansowe w kwocie około 52 mln złotych na ww. modernizację. OTL zaś, co najmniej do końca 2025 roku, stanie się głównym dostawcą usług logistyki morskiej, przeładunkowej oraz kolejowej dla podmiotów z Grupy Kapitałowej Bumech S.A. Rozpoczęcie powyższej współpracy stanowi istotne wsparcie dla poprawy krajowych zdolności importowych węgla energetycznego, celem zapewnienia niezbędnej dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych.

Osiągnięte przez Grupę Kapitałową Bumech S.A. wyniki finansowe umożliwiły zakończenie w dniu 7 września 2022 roku realizacji płatności z tytułu wykonania spłaty wierzytelności układowych. Zgodnie z zatwierdzonym 19 września 2018 roku przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, Wydział X Gospodarczy układem, spłata zadłużenia została rozłożona na 96 miesięcznych rat, które Spółka zaczęła spłacać w sierpniu 2019 roku. W wyniku przyspieszenia realizacji płatności, Spółka zakończyła spłatę wierzytelności układowych w 37 zamiast 96 miesięcy. Zakończenie spłaty wierzytelności układowych umożliwi Emitentowi realizację decyzji Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Bumech S.A. z dnia 30 czerwca 2022 roku w przedmiocie wypłaty dywidendy z zysku netto Emitenta osiągniętego w 2021 roku, której termin płatności ustalono na 10 października 2022 roku.